Velosprint original bike shop
Čo je BG Fit ?

Čo je BG Fit ?

Specialized Body Geometry Fit je jedinečný systém nastavenia posedu vytvorený značkou Specialized v spolupráci s Dr. Andrewom Pruittom. Vďaka viac než 30 ročným skúsenostiam tohto športového lekára a zakladateľa Boulder Centra športovej medicíny sa stal BG Fit jedným z najefektívnejších systémov nastavenia cyklistického posedu. Počas svojej dlhoročnej praxe vytvoril Dr. Pruitt niekoľko základných pravidiel biomechaniky cyklistického pohybu ktoré neskôr preniesol do systému BG Fit. 

Pri jeho samotnom navrhovaní vychádzal z faktu že vzťah medzi cyklistom a jeho bicyklom je veľmi úzky a trvalý. Telo cyklistu sa dokáže bicyklu prispôsobiť len veľmi málo pomocou náročných strečingových cvičení, zatiaľ čo bicykel je možné nastaviť do ľubovoľnej konfigurácie takmer bez námahy. Pomocou metódy BG Fit tak môžete zmeniť svoj konfekčný bicykel na bicykel postavený na mieru ktorého nastavenie zohľadňuje aktuálny stav vášho tela.

bgfit

 

Priebeh merania BG Fit

Jednou z najväčších odlišností BG Fitu od iných metód nastavenia posedu je jeho komplexnosť a maximálne individuálny prístup. Ten odráža už prvá etapa merania ktorou je interview s meraným jazdcom počas ktorého sa BG Fit technik dozvie o športovej minulosti jazdca o prekonaných zraneniach o motivácií či cieľoch ktoré si predurčil. Po ústnej časti vyšetrenia nasleduje časť fyzická počas ktorej jazdec absolvuje niekoľko špecifických cvičení ktoré odhalia rozsah pohybu kĺbov, rotáciu kĺbov, skrátenie určitých svalových skupín či vrodené alebo zranením získané anomálie.

 

2D nastavenie

Nastavenie v 2D rovine zahŕňa základné nastavenie bicykla. Ten je pri meraní upnutý do cyklo trenažéru a následne sú zmerané hodnoty pôvodného nastavenia ktoré slúžia na porovnanie a tiež pre možný návrat k pôvodnému nastaveniu. Pomocou merania uhla nohy v dolnom mŕtvom bode šliapania je nastavená výška sedadla ktorá je neskôr upravená predo- zadnou polohou sedadla a polohou zarážok v tretrách. 

Tieto tri body ovplyvňujú celkovú biomechaniku šliapania a preto sú vo veľmi úzkom vzťahu a zmena jedného z nich ovplyvní aj všetko ostatné. V tejto etape je tiež možné vyrovnať prípadnú disproporciu končatín a to ako v lýtkovej tak v stehennej oblasti, taktiež je možné vybrať správny model sedadla či jeho šírku. Po týchto krokoch je na bicykel nasadený špeciálny nastaviteľný predstavec pomocou ktorého je zvolená optimálna dĺžka a sklon predstavca vyhovujúci telesným dispozíciám a športovým cieľom jazdca. Nakoniec je nastavený sklon riadidiel a prehodnotená ich šírka. 

Všetky zistenia sú zaznamenané v tabuľke ktorá je priamym výsledkom Fitingu. Správne nastavený posed odľahčí ruky a správne rozloží hmotnosť tela na jazdcovu chrbticu. Cyklista sa dostane do tzv. neutrálnej pozície v ktorej dokáže ľahko a rýchlo reagovať na zmeny terénu či iných jazdných podmienok.

 

3D nastavenie

Predpokladom tohto nastavenia je správne 2D nastavenie bicykla. Najväčší dôraz je tu kladený na čelný pohľad pri ktorom sa technik snaží minimalizovať odchýlky od správneho šliapania. Jeho výsledkom je dokonale symetrická a správna biomechanika nôh pri ktorej nie je žiadny kĺb či väz preťažovaný. Najčastejšími nedostatkami s ktorými sa stretávame je šliapanie do X či do O ktoré je spôsobené tvarom klenby chodidla  a rotáciou jeho prednej časti. Tieto nedostatky odstraňujeme aplikáciou špeciálnych BG vložiek a klinov ako aj samotným nastavením zarážok. Výsledkom je vyrovnanie pohybu bedrových kĺbov ich rovnomerné a správne zaťažovanie a zefektívnenie každého jedného šliapnutia do pedálov.

bgfit

 

Je pre mňa BG Fit vhodný?

Nastavenie posedu metódou BG Fit je vhodné pre každého cyklistu bez ohľadu na počet najazdených kilometrov či celkovú výkonnosť. Jednoznačne ho môžeme odporučiť cyklistom trpiacim pri jazde bolesťami či výkonnostným cyklistom ktorý chcú zo svojho telesného výkonu vyťažiť naximum.

 

Koľko meranie trvá ?

Štandardné meranie trvá často viac než štyri hodiny preto je nutné sa naň dopredu objednať. Naším cieľom je absolútna spokojnosť zákazníka preto si na vás chceme vyčleniť dostatok času. 

 

Čo so sebou na Fiting ?

BG Fit je založený na meraní v reálnych podmienkach, preto je potrebné čo najviac sa priblížiť bežnej jazde na bicykli. Zoberte si preto zo sebou cyklistické oblečenie, tretry a nezabudnite na uterák či osušku. Po absolvovaní merania je možné dať si u nás tiež sprchu.

 

Tešíme sa na stretnutie v našom BG-FIT štúdiu!

 

 

Odkazy Video:

Hodnotenie  [viac]

V súčasnej dobe nie je napísané žiadne hodnotenie.

Reklama

Hyundai

FACEBOOK

Overenie poukážky

Len pre prihlásených!

Reklama

Preprava Geis